Stevo Jobso biografija: pasižvalgymas po technologijų revoliucionieriaus pasaulį


Spalio 24-oji, 2011-ieji. Po beveik mėnesio nuo Stevo Jobso mirties išleista ilgai atidėliota jo oficiali biografija. Knygynai nuo Niujorko iki pat Tokijo pirmosiomis dienomis buvo užkimšti žmonių, stovinčių kilometrinėse eilėse ir bandančių įsigyti po buvusio TIME redaktoriaus Walterio Isaacsono parašytą Stevo Jobso biografijos egzempliorių. O tik pasirodžiusi Amazon.com internetinėje parduotuvėje, knyga staigiai šoktelėjo į pirmąją populiariausių knygų sąrašo vietą. Viskas visai taip, kaip ir paskutiniais Stevo gyvenimo metais.

Knyga ypatinga tuo, kad nėra tokia, kaip kitos oficialios biografijos. Nėra nenutraukiamų liaupsių ir nėra sausų faktų, kuriems reikia pačiam suteikti savo vertinimą. Kartu su kiekvienu Stevo poelgiu, pasiekimu ar nusmukimu W. Isaacsonas atskleidžia savo požiūrį, smulkiai paaiškina aplinkybes. O tai daryti jis yra užtektinai kompetetingas – su Stevu kaip su šeimos nariu jis intensyviai bendravo, ruošė medžiagą knygai nuo pat 2004-ųjų. Papasakotiems įvykiams gyvumo suteikia ir daugelis kitų įvykių „vertintojų“ (dažniausiai tai – žmonės, pažinoję Stevą), iš kurių W. Isaacsonas ėmė interviu.

Knygoje S. Jobsas pristatomas ne tik kaip puikus išradingas inovatorius, bet ir kaip spontaniškas, unikalaus šlykštumo keistų savybių turintis žmogus. Įvairiapusiškos charakterio savybės atskleidžiamos nesislepiant už cenzūros širmos – pasakojama taip, kaip yra. Pats Stevas yra sakęs, kad nori tokios biografijos, iš kurios jį galėtų geriau pažinti jo vaikai. Kad tai būtų įgyvendinta, būtina tiesa. Beje, jis sakė suprantąs, kad ta knygoje išdėstyta tiesa jam nepatiktų, todėl geriau parašytos biografijos tiesiog neskaitysiąs.

Biografijoje nėra apžvelgiamos tik išorinės, aiškiai matomos S. Jobso savybės. Daugiau knygoje dėmesio skiriama vidiniams Stevo įsitikinimams, jo mąstymui, poelgių nagrinėjimui. Taip lengviau pažinti žmogų. Supratus jo vidinį pasaulį, kur kas lengviau išsiaiškinti visus kitus dalykus, pateikiamus knygoje – precizišką Apple produktų leidybą, santykius su šeima, vadovavimo strategiją.

Tiesa, knygą žiniomis smarkiai praturtina pasakojimai ne tik apie patį Stevas ir jo kompanijas, bet ir apie visa tai, kas buvo aplink jį. Skaitant knygą daug galima suprasti apie tuometinį informacinių technologijų atgimimo pasaulį. Stevas gimė ir ilgą laiką gyveno būtent tokioje aplinkoje, kurioje kūrė daugelis technologijų pasauliui svarbių žmonių.

Daug kas sako, kad S. Jobso darbai yra nieko verti, visa šlovė turėtų priklausyti pačių kompiuterių kūrėjams. Tačiau knygoje akivaizdžiai atsiskleidžia faktas, kad jei Stevas nebūtų suvokęs rinkos kaip daug kūrybos reikalaujančio dalyko ir jei pirmojo Apple kompiuterio kūrėjo Stevo Wozniako darbo vaisiaus S. Jobsas nebūtų išpopuliarinęs, abejotina, ar mes turėtume tokius kompiuterius, kokius turime dabar. Juolab, pats S. Wozniakas pripažįsta, kad jei nebūtų sutikęs S. Jobso, dabar būtų vis dar tyliai kūręs kompiuterių schemas savo kambarėlyje.

Vienas komentaras

  1. Pingback: Ką bendro turi Steve Jobs ir Angry Birds?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>